Ako kažemo da je razlika u detaljima, tada začini pripadaju detaljima koji zaista naprave razliku. U veoma malim količinama daju jelu sasvim novu dimenziju, pa je poznavanje njihove upotrebe veština koju vredi savladati. Pravi začin dodat u pravoj količini i u pravom trenutku od jela može napraviti raj za čula. Ali treba imati u vidu i lekovita svojstva začina, što je još jedan dobar razlog da se uključe u ishranu.
KARI
Kari je popularna mešavina začina u čiji sastav najčešće ulaze kurkuma, korijander, kardamom, kumin, bosiljak i paprika. U zavisnosti od recepture, dodaju mu se i anis, đumbir, beli luk, cimet, seme slačice.
Kako svaka od ovih biljaka ima povoljne efekte na zdravlje, tako i mešavina nosi razne prednosti pa je kari od začina koji se prvenstveno koristio u tradicionalnoj indijskoj kuhinji sada sve prisutniji sastojak mnogih jela širom sveta.
Razloga da ga uvedete u svakodnevni jelovnik ima mnogo, navešćemo neke: smatra se da deluje u prevenciji Alchajmerove bolesti i kancera, smanjuje inflamaciju, ublažava bol, štiti zdravlje srca, kostiju i jetre i deluje antibakterijski.
Može se koristiti u supama, čorbama, marinadama, sosevima, a domaćoj pašteti daje neodoljiv ukus.
KARANFILIĆ
Tokom XIII i XIV veka karanfilić je od Indonezije našao put do Kine, Indije, Persije, Afrike i Evrope. U to vreme ovaj začin je bio veoma skup, pa su se zbog njega čak vodili ratovi.
Karanfilić je ubran i osušen pupoljak biljke karanfilovca, stabla koje raste u tropskim i subtropskim uslovima. Korisi se u ajurvedskoj medicini za zdravlje usne duplje, a u kineskoj tradicionalnoj medicini smatra se afrodizijakom. Osim što se koristi kao začin, služi i za dobijanje ulja koje ima važnu primenu u savremenoj medicini.
Kao začin podstiče varenje, ima antibakterijska, hemo-protektivna i antikancerogena svojstva, štiti zdravlje jetre, pomaže u kontroli šećera u krvi i jača imuni sistem. Može se koristiti za bolesti desni i protiv glavobolje.
Kako ima vrlo intenzivan ukus, treba se oprezno koristiti kao začin i to u jelima sa pirinčem, pitama, kolačima, u jelima sa bundevom i tikvicama. Može se dodati napicima-voćnim sokovima, hladnom čaju, a nezamenljiv je u kuvanom vinu.
I jedan trik sa karanfilićem: ako želite da se tokom leta oslobodite dosadnih muva, zabodite 10-15 karanfilića u jabuku i postavite je na mesto koje želite da oslobodite dosadne napasti. Muve će pobeći za tili čas.
KARDAMOM
Kardamom pripada kategoriji skupljih začina, odmah iza šafrana i vanile. Ima vrlo specifičan ukus koji blago podseća na pomorandžu.
Koristi se kod oboljenja sistema za varenje, štiti zdravlje srca, ima povoljan uticaj na nivo holesterola, ima antidepresivna svojstva, a ulje kardamoma se koristi u aromaterapiji. Komponente iz ulja imaju moćna antimikrobna svojstva, sprečavaju rast, razvoj i širenje mikroorganizama koji su česti izazivači trovanja hranom.
Prema ajurvedi, dobar je protiv bolova u mišićima i zglobovima, kao i kod urinarnih infekcija. Olakšava eliminaciju toksina iz organizma i poboljšava cirkulaciju krvi.
Kao začin obogatiće dezerte, može se koristiti kao zamena za vanilu u sladoledu, dodati u soseve. Kada se sa šećerom samelje u mlinu za kafu, aromatizuje ga pa poslasticama daje specifičan ukus. Kafa sa mlevenm kardamomom učiniće uživanje u crnom napitku još intenzivnijim.
Sa ovim začinom se može pripremiti i čaj, uz dodatak karanfilića, zrna bibera i cimeta.
CRNI BIBER
Koliko je ovaj začin popularan i omiljen govori podatak da je na našim trpezama prvi pratilac soli. Iako smo na njega navikli, vredi se podsetiti lekovitih svojstava koje poseduje.
Biber povećava lučenje kiseline u želucu čime olakšava varenje i sprečava stvaranje gasova. Podstiče znojenje i mokrenje, olakšava respiratorne tegobe, poboljšava kognitivne funkcije i ima snažan antioksidantni potencijal.
Biber je specifičan po tome što povećava bioiskoristivost mnogih sastojaka iz jela u koje je dodat, čime povećava nutritivnu vrednost samog jela. Kao primer može poslužiti kurkuma, čija će brojna svojstva biti višestruko uvećana u prisustvu bibera.
Najbolji je sveže mleven i najviše će doći do izražaja kada se doda pred sam kraj pripreme jela.