Bebe svoj razvoj započinju još u stomaku majke, ali to ne znači da se po rođenju taj razvoj završava.
Naprotiv, potrebne su još pune 2 godine da dečji organizam u potpunosti sazri i razvije se. Nakon ovog perioda sledi rast.
Zato je i jako bitno kakve namirnice dete konzumira u prvim godinama života. U tekstu koji sledi detaljnije ćemo se upoznati sa značajem organske hrane u ishrani dece.
Uvođenje nemlečne ishrane
Uvođenje nemlečne ishrane kod beba počinje, nakon perioda isključivog dojenja, odnosno između 4. i 6. meseca života. U ovom period organizam bebe je još uvek osetljiv, a probavni sistem nedovoljno razvijen. Probavni sistem bebe je daleko efikasniji od probavnog sistema odraslog čoveka što joj omogućava bržu apsopciju i efikasnije iskorišćavanje hranljivih materija iz hrane, ali istovremeno čini organizam osetljivijim na toksine.
Svi problemi koji se mogu javiti unošenjem ksenobiotika (stranih hemikalija) iz namirnica kod odraslih, još su drastičniji i opasniji za malu decu.
Pravilo je da se kreće sa uvođenjem najpre bezbedniih namirnica u smislu alergena – bezglutenske žitarice, sezonsko voće i povrće, ali nije redak slučaj da i uz svu obazrivost roditelja beba razvije određena alergije čak i na ove namirnice. Razlog za to može ležati u oštećenju crevne sluznice nastalom usled izloženosti raznim hemikalijama iz pesticida i veštačkog đubirva koje je korišćeno tokom uzgoja namirnica koje su se našle na bebinom jelovniku.
Nedovoljna razvijenost probavnog sistema kod bebe čini njen organizam nedovoljno jakim da eliminiše štetne hemikalije iz hrane. Mladi organizam deteta ima velike teškoće da transformiše štetna jedinjenja i metabolite izbaci putem bubrega. Uz to, bitna je i činjenica da postoji samo mogućnost rešavanja metabolita koji su rastvorljivi u vodi, dok se oni rastvorljivi u mastima teško odstranjuju, pa ostaju dugo u masnom tkivu deteta.
To uzrokuje reakciju imunog sistema, a kao posledicu roditelj i beba dobijaju nepodnošenje određene prehrambene namirnice.
Rešenje se logički nameće – upotreba organskih namirnica, proverenog porekla, u ishrani dece tokom prve dve godine života, a pogotovo u prvim mesecima uvođenja nemlečne ishrane.
Prednosti organske hrane u ishrani dece
Osim gore pomenute ključne prednosti , a to je eliminisanje štetnih toksina iz ishrane deteta, tu je još jedna prednost uporebe organske hrane u ishrani dece.
Organska hrana pogoduje naseljavanje dobrih bakterija u crevima bebe, što je od velikog značaja za metabolizam i razvoj jakog imuniteta kod dece.
Takođe, ona sadrži veći procenat hranljivih sastojaka: vitamina C, kalcijuma, magnezijuma, gvožđa, hroma i neophodnih antioksidanata.
Organska hrana u ishrani starije dece
Štetnost uticaja hemikalija iz pesticide i veštačkih đubriva ide i dalje od pomenutog. Kod dece se posebno ističe njihov štetni uticaj na žlezde sa unutrašnim lučenjem, imunitet i gene. Prerani pubertet kod dece, čiji smo svedoci sve češće, direktno je povezan sa ksenobioticima i ksenohormonima iz hrane životinjskog porekla, tj. namirnica životinjskog porekla iz komercijalne proizvodnje.
Takođe, namirnice životinjskog porekla mogu sadržati i uvećane količine antibiotika za koje je poznato da se koriste pogotovo u uzgoju živine. Preterano prisutvo ovih lekova koji kroz ishranu dolaze i do organizma dece povezuje se sa oslabljenom odbranom imunološkog sistema I većom otpornošću bakterija na antibiotike kod različitih oboljenja. To znači da će antibiotik u lečenju deteta koje je konzumiralo mesne prerađevine iz komercijalne proizvodnje biti manje efikasan u borbi protiv nekih bolesti.
Antibiotici štetno deluju i na stanje crevne flore narušavajući balans dobih bakterija.
Zato se i ističe da ukoliko želite da u ishranu deteta uvedete organsku hranu bar u nekom vidu, to prvo uradite sa mesom i namirnicama životinjskog porekla (mlečni proizvodi i jaja)
Ukoliko niste u mogućnosti da nabavljate organsku hranu za svoje dete, savetujemo vas da svakako budete jako oprezni pri kupovini namirnica. Čitajte etikete, tražite informacije da li proizvod sadrži veštačke boje, nepoželjne aditive, kada i kako je kontrolisan kvalitet proizvoda i kupujte samo od proverenih proizvođača.